Kép alapján biztosan többeknek ismerős lehet a pampafű, amit eddig talán nem mindenki kötött össze ezzel az elnevezéssel. Jellegzetes, hatalmas bugái gyönyörűen magasodnak egyre több kertben.
A széllel különösen fenséges párost alkotnak, betöltve a kertet a mély susogással. Ismerjük meg ezt a díszfüvet, ami Argentína és Brazília térségéből érkezett hozzánk!
A pampafű kinézete, élettere
A pampa dél-amerikai síkságot jelent. Ha magunk elé képzeljük akár csak az Alföldet, akkor könnyen megérthetjük, hogy ennek a tágas térhez szokott növénynek mi lehet a fő funkciója. Természetesen az, hogy nagyobb összefüggő területeket, utcafrontot díszítsünk vele.
A pampafüvet ne a kert eldugott zugába vagy egy kis talpalatnyi részre tervezzük.
Ennek a fejedelmi növénynek szem előtt van a helye. A napos és szellős helyeket szereti igazán, valamint a lazább, tápanyagdús talajt. Igen gyorsan növekszik és terebélyesedik.
A pampafű levelei hosszúak, keskenyek és zöldes árnyalatúak. A levelek szélei élesek, ezért bánjunk velük óvatosan. Érdekesség, hogy a növény tudományos nevében lévő cortaderia vágót jelent. Teljes neve egyébként cortaderia selloana.
Ha igazán jól érzi magát a kertben, tehát a talaj és a csapadék mennyisége is megfelelő, akkor 1,5-2 méterre is megnőhet. Jellegzetes bugavirágzata bézs, rózsaszínű, törtfehér is lehet fajtától függően. Ezek október környékén jelennek meg és a hidegebb hónapokban sem száradnak el, így a téli kertbe is visznek egy kis színt, ami különösen jól tud esni olyankor.
A kert több részén is jól mutat. Ültethetjük az utcafrontra, így kicsit a házat is eltakarja a kíváncsi szemek elől, főleg ha sorban többen teszünk egymás mellé. Sövénynek nem alkalmas, hiszen nem lehet folyamatosan metszeni, csak meghatározott időben.
Nagyobb kertben több növényt is helyezhetünk körkörösen egymás mellé, ezek hamar összenőnek majd, de ez nem probléma, sőt a kert közepén igazi pampafűsziget alakítható ki ily módon. Nem csupán egy nagy grandiózus tömbben gondolkodhatunk, hanem akár több kisebb duóban is elszórva. Úgynevezett szoliter növény, ami azt jelenti, hogy önállóan, magában is remekül mutat.
A pampafű előnyei
Legfőbb előnye, hogy jól tűri a szárazságot, amivel sajnos már Magyarországon is egyre többször kell számolnunk az éghajlatváltozás következtében. Nyáron ettől függetlenül igényel csapadékot, ám arra ügyeljünk, hogy ne álljon a vízben. Ahhoz, hogy átteleljen a kertben, néhány apróságra szüksége van, de semmi kivitelezhetetlenre, ezekről még lentebb szót ejtünk.
A kertészkedéssel még csak most ismerkedők számára is bátran ajánljuk a pampafű ültetését, hiszen nem bonyolult a gondozása, és hamar látványos sikert lehet elérni vele.
Arról nem is beszélve, hogy viszonylag kis erőfeszítéssel a kertünk egyik fő díszítőelemével meg is leszünk. Hozzá képest már könnyebb kitalálni, mi kerüljön még a ház köré. Eléggé meghatározza a kert képét, ezért mellé már nem feltétlenül kívánkozik hivalkodó dísznövény.
A pampafű ültetése lépésről-lépésre
A pampafű ültetése szerencsére szinte egyáltalán nem különbözik egy átlagos kertbe ültetéstől. Azzal indul a művelet, hogy ásni kell egy kis gödröt, amibe a fű gyökérlabdája teljesen belefér, de arra figyeljünk, hogy ne legyen túl mélyen, a gyökér teteje maradjon épphogy talajszint alatt.
Ha nem tűnik elég lazának a talaj, akkor lehet segíteni ezen egy kis homokkal, a jó vízelvezetést pedig kavicsokkal támogathatjuk.
Miután bekerült a kis gödörbe a pampafű, be kell temetni, és már csak a locsolás maradt hátra. Az ültetése után egy évvel még nem fog virágot hozni, a második évtől viszont több hónapon át örülhetünk majd a tollszerű bugáknak.
Az ültetéshez alapvető kerti szerszámokra lesz szükségünk, azaz kesztyűre, egy kis kézi ásóra (hiszen nem kell méteres mélységű gödröt ásni), kis lapátra, öntözőkannára. Ha a talaj nem elég jó, akkor egy kevés tápoldat is jól jöhet. Ahhoz, hogy ezt miként optimális használni kérhetünk segítséget szakembertől is, vagy akár tudakozódhatunk a kertészetben is, ahol a pampafűt beszerezzük.
A pampafű gondozása egyszerűen
Metszés
Még tavasz előtt érdemes megmetszeni a pampafüvet, hogy ezzel megújítsuk a növényt. 20-30 centivel a töve fölött egyesével könnyen elvághatók a szárak, ám ehhez a művelethez mindenképp ajánlatos kesztyűt felvenni, az éles levélszélek ugyanis felsérthetik a bőrt.
Még ha durvának is tűnik így megkurtítani ezt a fejedelmi növényt, nem kell aggódni, hamar növekedésnek indul újra. A levágott pampafüvet hasznosítani is tudjuk, ehhez lentebb összeszedtünk egy-két ötletet.
Hogyan tűri a pampafű a telet?
Mivel Dél-Amerika a származási országa, nem kifejezetten barátja a hidegnek, de főleg nem a fagynak. Télen ezért már azelőtt meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, hogy a hőmérséklet nulla fok alá csökkenne.
A tövét érdemes betakarni falevelekkel, kéreggel vagy esetleg mulccsal, hogy minél inkább melegen legyen. Szárait összekötve teleltessük, sőt össze is fonhatjuk, hogy a hó ne üljön meg a növény közepén. Ha ez megtörténik, akkor az hamar a növény kárára válhat, hiszen a vízben ázó részek rothadásnak indulhatnak.
Milyen veszélyek leselkedhetnek rá a kertben?
A pampafű nem kifejezetten érzékeny növény, kártevőktől, betegségektől nem kell féltenünk. A pangó víz ellenben nagy ellensége, ezért kiadósabb esőzések után is figyeljünk a környezetére, nem állt-e meg valahol a víz.
Egyes háziállatok, például a macskák és a kutyák szeretnek belefeküdni a közepébe. A kutyák talán azért, mert a levelek még vakarózásra is alkalmasak, nyáron pedig hűvösek. Ha a kertben tartunk állatot, akkor erről valahogy érdemes leszoktatni.
Ha ez nem sikerül, akkor a növényt körbevehetjük egy kis kerítéssel. Tekintve azonban, hogy a pampafű gyorsan terebélyesedik, gondoljuk ki előre, hogy meddig szeretnénk ezt engedni, oda célszerű elhelyezni a kerítést.
A pampafű felhasználása
A pampafű olyan gyönyörű, hogy a metszés előtt érdemes levágni a virágot olyan hosszú szárral, amekkorát elbír valamelyik vázánk, hogy a lakást is díszítse. Mivel a virág hullik, pár fújás hajlakk után vigyük be a házba.
A levágott pampafüvet helyezhetjük a polcra vagy az asztalra, ilyenkor természetesen érdemes rövidebb szárban gondolkodni, ám tehetjük a földre is egy nagyobb kaspóba, oda viszont mehet a hosszabb szár és a nagyobb mennyiség.
Egyszerű vázába állításon kívül éke lehet különböző koszorúknak, ajtódíszeknek, asztaldíszeknek is. Más szárazvirággal, levendulával, rezgővel, sóvirággal is szépen kombinálható, akár csokrot is készíthetünk belőlük.
Az alábbi kis videóban ahhoz kapunk segítséget, hogy egy koszorúalapra, hogyan lehet szépen feltűzni a pampafű bugáit.
Ahogy a videóból is kiderül, ha valamilyen díszt szeretnénk készíteni a pampafűből, akkor a munkálatok után fújjuk le hajlakkal, az itt is kikerülhetetlen lépés. Enélkül hamar lepotyognának a virágok.