A magaságyás készítése új dimenziókat nyithat számunkra a kertben. Ha gyakran kertészkedünk, néhány nehézséggel folyamatosan meg kell küzdenünk. A kert gondozása során folyamatosan görnyedeznünk, térdelnünk, guggolnunk kell vagy leülni a földre. Ez sok szempontból kényelmetlen. A másik nehézség abból fakad, hogy a kertet föl kell ásnunk, és attól függően, hogy milyen a talaj a kertünkben, javítanunk kell a termőföld minőségén, viszont egy idő múlva a drágán vásárolt virágföld „feloldódik”, elegyedik a rosszabb minőségű földdel. Ezeket a prbolémákat kiküszöbölhetjük a magaságyás készítésével!
Mi az a magaságyás és mire jó?
A magaságyás vagy emelet ágyás ahogy nevéből már sejthetjük a hagyományos ágyáshoz képest jelentősen, akár több, mint fél méterrel is magasabbra helyezi azt a talajszintet, ahol dolgoznunk kell a növényekkel és a földdel. Ez komoly előny a „földszintes” műveléshez képest, hiszen nem kell hajolgatnunk, az ágyás ott lesz tőlünk karnyújtásnyira.
A másik előnye a magaságyásnak, hogy mi magunk tölthetjük fel megfelelő minőségű termőfölddel, így ha rendesen kertészkedünk, a növények is jobban fogják érezni magukat és szép virágokkal, friss zöldségekkel, gyümölccsel hálálják meg a munkánkat.
De hogy jussunk hozzá egy magaságyáshoz? Két lehetőségünk is van. Az egyik, hogy elbattyogunk egy nagyobb barkácsáruházba és megvásároljuk a magaságyást. Viszont van egy másik opció: ha már építettünk homokozót, akkor a magaságyás készítése sem fog ki rajtunk. A házilagos készítésnél nagyobb a mozgásterünk, hiszen mi magunk tervezhetjük meg a magaságyás méretét, mi választhatjuk ki a szükséges alapanyagokat és csak a saját magunkat okolhatjuk, ha valamit elszúrunk. Erre azonban nem kerülhet sor, ha következetesen végigvesszük az alábbi lépéseket.
A magaságyás készítése házilag
A magaságyás készítése nem atomfizika: lássuk, hogyan fogjunk hozzá!
Találjuk ki, hol lesz a magaságyás!
Ahhoz, hogy tényleg kényelmes és praktikus legyen a magaságyásunk, fontos, hogy megtaláljuk neki az ideális lokációt. Ehhez érdemes előzetesen egy kis mikroklíma-vizsgálatot tartani. Egy kerten belül is lehetnek szelesebb, szélcsendesebb, naposabb, árnyékosabb, magasabb páratartalmú és szárazabb területek. Ahhoz, hogy megismerd kerted mikroklíma rendszerét, érdemes aprólékoksan megfigyelni a területet. Aki szeretné megtudni, hogy pontosan hol milyen mikroklímával kell számolnia, annak hajnaltól késő estig feljegyzéseket kell készítenie: honnan süt a nap, mennyi ideig éri a napfény az adott területet. Minden napszakban meg kell figyelni minden területet ahhoz, hogy kiderüljön, milyen hatások érik a kerteted.
Kitűzhetsz kis zászlókat, ezzel meggyőződhetsz arról, hogy hol vannak szelesebb, szélcsendesebb kertdarabok. Használhatsz esőmérőket is, így arról is bőséges információt kaphatsz, hogy mennyi természetes csapadék éri az adott területet. Minél több információ áll a rendelkezésedre, annál alaposabb képet fogsz kapni arról, hogy milyen folyamatok zajlanak a kertedben. Ennek pedig hasznát veheted, amikor kiválasztod, hogy hová mit ültess.
Az is nagyon fontos, hogy úgy helyezd el a magaságyást, hogy kényelmesen hozzáférj minden oldalról, körbe tudd sétálni.
Tervezzük meg a magaságyást!
Vegyünk elő papírt, ceruzát, vonalzót és egy mérőszalagot, hogy megtervezzük a magaságyásunkat. Nem érdemes túl széles magaságyást tervezni, hiszen úgy nem fogsz hozzáférni a belül elhelyezkedő növényekhez. Másfél méternél lehetőleg ne legyen szélesebb a magaságyás, egy 150 centinél szélesebb ágyás belsejébe maximum Shaquille O’ Neal tud kényelmesen palántázni. Az ideális magasság 60-80 centiméter, így nem kell túlzottan hajlongani munka közben. A magaságyás hossza attól függ, hogy milyen adottságai vannak a kertünknek és hogy mi magunk mennyi növényt szeretnénk termelni benne. A hossznál a felső határ 4,5-5 méter, az ennél hosszabb magaságyások már nem feltétlenül lesznek stabilak.
Találjuk ki, hogy milyen alapanyagokból készítjük el!
Bár a leggyakrabban a faanyag mellett döntenek azok, akik magaságyást készítenek házilag, vannak azért más irányok is. Létezik magaságyás kőből, gumiabroncsokból, téglából és műanyagból.
Szerezzük be az alapanyagot és készítsük elő a szerszámokat!
Érdemes környezettudatosan és gazdaságosan hozzáállni a kérdéshez, használjunk olyan alapanyagot, ami már a kertben van és amit könnyen tudunk kezelni. Ha nincs elég alapanyagunk otthon, akkor vásároljunk be. Faanyagból érdemes fél centi vastag, 15-20 centi széles pallókat beszerezni és 1 gerendát feldarabolni a merevítéshez. Ha fával dolgozunk, akkor lenolajat, ecsetet, fűrészt,facsavart, csavarozót, kalapácsot, ásót, lapátot, csákányt érdemes lesz előkészíteni.
Anyagkezelés
Ha fából készítjük a magaságyást, mindenképp ápoljuk le! Azonban arra figyeljünk, hogy ne használjunk vegyszereket. Az egyszerű lenolajos átkenés elég lesz ahhoz, hogy ellenállóbb legyen a faanyag. Ha nagyon alaposak vagyunk, kenjük át kétszer is a fa magaságyásunkat. Az anyagkezelést érdemes az ágyásépítést megelőző napokban elvégezni, hogy legalább 24 órája legyen az olajnak, hogy felszívódjon a faanyagban.
Talajrendezés
Érdemes a telepítés előtt kicsit felásni a célzónát, hogy a felgyűlt talajvíz megfelelően el tudjon szivárogni és így egyenletesebb alapot tudunk biztosítani a magaságyásnak.
A merevítők elhelyezése
A legcélszerűbb gerendákat választani merevítőnek (előtte lenolajjal kezeljük le!). Ássuk be a gerendákat kb. egyharmadig a földbe a magaságyás négy sarkánál. Ha két méternél hosszabb ágyást tervezünk, akkor érdemes középen is elhelyezni egy-egy merevítőt.
A keret felépítése
Ha már megvannak a merevítők, csavarozzuk a pallókat a merevítő gerendákhoz, hogy minél stabilabb, masszívabb legyen a szerkezet. Alulról felfelé szintről-szintre haladjunk!
Alakítsuk ki a magaságyás rétegrendjét!
Megvan a merevítés és a keret? Irány a rétegrend! A magaságyás alsó 20 százalékát töltsük fel kerti hulladékkal: levéllel, fűvel, apróra vágott nyesedékkel. Ezek a komposzthoz hasonlóan idővel elbomlanak és tápanyagot biztosítanak majd az ágyásunknak. Ezután jöhet némi közepes minőségű föld a kertünkből, mivel a jó minőségű virágföld igen drága. A felső 25-35 centis rétegnél viszont ne fukarkodjunk az ásványi anyagokban gazdag földdel! Van viszont egy jó hírünk! A magaságyásból nem „illan el” a virágföld, később csak kicsit ki kell pótolni és hosszú évekre tápanyagban dúskáló földben fognak nőni a virágaink, zöldségeink. Arra figyeljünk, hogy a feltöltés során tömörítsük a földet, ne maradjanak légbuborékok a magaságyásban!
Hol lehet előregyártott magaságyást vásárolni?
Ha nincs időnk, türelmünk vagy barkácsoló kedvünk, akkor előregyártott magaságyást is vásárolhatunk. A nagyobb barkácsáruházakban vagy a webshopokban megközelítőleg 25-50 000 forint között vásárolhatunk fából készített, méretre szabott magaságyásokat. Ezeknek az előnye, hogy nem kell bíbelődni a tervezéssel, vágással, hátránya, hogy csak meghatározott méretet vehetünk belőle, nem tudjuk a háztartásunkban felgyűlt famaradékot beépíteni a magaságyásba stb.
A magaságyás gondozása
A magaságyást a hagyományos kerthez hasonlóan kell gondozni, gyomlálni, öntözni. Ha fejleszteni szeretnénk a magaságyásunkat, akár öntözőrendszert is kialakíthatunk, így még kényelmesebb lesz a kertészkedés.
Gyakori kérdések
A magaságyás egy olyan kis kert, ami 60-80 centivel a talajszint fölött helyezkedik el.
Kényelmesebben lehet kertészkedni, nem kell annyit hajolgatni, a talaj minőségét hosszabb távon tudjuk javítani a magaságyásban.
Legtöbbször fából, de lehet kőből, téglából, gumiabroncsból, műanyagból is készíteni.