Unatkozom! Egy szó, ami a kisgyermekes szülőknek nem ismeretlen. Hiába a sok játék, társas, mesekönyv, a gyerekek sokszor nem tudják, hogy mihez is kellene kezdeni.
Mert valahogy egyik se vonzó, vagy épp nincs megfelelő társaság hozzá. Ilyenkor szülőként, nagyszülőként, kedvenc nagybácsiként vagy nagynéniként jól jön, ha elő tudunk rukkolni valami jó ötlettel.
Jöjjön tehát most egy unaloműző lista a legjobb szabadtéri játékokkal, amik egy zsúr vagy családi, baráti összejövetel alkalmával is bevethetők!
Miért fontos a szabadtéri játék a kisebb és nagyobb gyerekek számára is?
Unalomig ismételt (csakhogy maradjunk az unaloműzésnél 🙂 ) állítás, hogy ma, amikor elárasztanak minket és a gyerekeket is az egyre olcsóbb streaming-szolgáltatók, a jobbnál jobb telefonok, tabletek, akkor egyre nehezebb megtartani az egyensúlyt ezen eszközök használata és a szabadban töltött idő között.
Felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt fontos, hogy lehetőleg minél többet mozogjanak jó levegőn.
Az izmoknak, a tüdőnek, a szívnek, az egész szervezetnek szüksége van erre. A megfelelő mozgásfejlődéshez elengedhetetlen, hogy a gyerekek különféle mozgásformákat próbálgassanak. Legyen labda a kezükben, másszanak fára vagy mászófalra, hintázzanak, homokozzanak. Ezek mind más és más izomcsoportokat, agyi területeket fejlesztenek.
Egyedül is játszható játékok
Homokozás
Már az egészen kicsik is élvezik, hiszen egy kis vízzel felturbózva lehet sarazni, homokvárat építeni, alagutat ásni a homokozóban. Egyedül és többen egyszerre is remek játszani benne.
Nem kell hozzá más, csak egy kis elkerített rész a kertben, na és persze megfelelő minőségű homok. Ezután már csak arra kell figyelni, hogy ne legyen a macskák kedvenc illemhelye… Könnyen tisztán lehet tartani a homokot, ha játék után lefedjük valamivel.
Ha érdekel, hogyan készíthetsz saját homokozót otthon, olvasd el a homokozó házilag cikkünket!
Csúszdázás
Örök klasszikus, amit szintén lehet gyakorolni egészen kis kortól kezdve. Ma már a csúszdák anyaga, kialakítása, színe olyan széles skálán mozog, hogy csak győzzük kiválasztani a megfelelőt.
Hintázás
Fészekhinta, babahinta, hintaágy… A hintázás nemcsak játék, hanem komoly fejlesztőeszköz is egyben. Már egész pici babákat lehet hintáztatni az úgynevezett fekvőhintákban. A hintázás fejleszti a térérzékelést, az egyensúlyérzéket, a mozgások elindításának és megállításának képességét, javul tőle a koncentráció.
Játszóvárazás
Egész kis játszótér varázsolható a kertbe egy játszóvárral, ami magában foglalja a csúszdát, a hintát, mászókötelet vagy mászófalat is.
Nagy játszó birodalom
Ár: nettó 920.000 Ft-tól
Egyszerű játszótér hintával és homokozóval
Ár: nettó 229.000 Ft-tól
Kuckós nagy torony mádtetővel, hintával
Ár: nettó 279.000 Ft-tól
Kerti játszóteret lehet vásárolni fából és műanyagból (Műanyag kerti játszótér) is, de ha rákészülünk, akár saját magunk is készíthetünk egyet. (Játszótér házilag)
Fára mászás
Bár van olyan szülő, aki félti a gyermekét a fára mászástól, ez is nagyon fontos tapasztalat lehet. Meg kell találni ugyanis a fán a legjobb kapaszkodóhelyeket, a stabil pontokat, ahol a láb megtámaszkodhat. Kisebb gyerekek esetében mindenképp szülői felügyelet mellett történjen a kísérletezés.
Trambulin
Egyedül a legbiztonságosabb ugrálni benne, de persze többen is lehet, ha elég nagy a trambulin. Az ugrálás fejleszti az egyensúlyérzéket, az állóképességet. Nemcsak a gyerekek számára, de kamaszoknak, felnőtteknek is jó móka.
Ugrálókötelezés
Összehangolt kéz-láb munka szükséges az ugrálókötelezéshez, ami a ritmusérzéket is fejleszti. Sok izom dolgozik közben, és azt is érdemes számolni, hogy hányat sikerül ugrani folyamatosan a kötélbe gabalyodás nélkül.
Hulahopp karikázás
Remek módszer arra, hogy feldobjuk a csípőkörzést, amit már óvodás kortól gyakorolnak a gyerekek. A karika testen tartása nem egyszerű feladat, így itt is észrevétlenül fejleszthetünk egy sor izmot, miközben lazítjuk a csípő körüli területet.
Papírsárkány-eregetés
Egy színes papírsárkány lebegtetése a szélben szuper szülő-gyerek vagy testvérprogram. Már magát a sárkányt is készíthetjük együtt, nem muszáj a boltban beszerezni, így igazán egyedi és a miénk lesz. Nem eszközigényes, hiszen amire szükség van hozzá, szinte minden háztartásban megtalálható: ragasztó, olló, erősebb papír, spárga, szalagok, hurkapálca. Az alábbi videót követve könnyen lehet házi papírsárkányunk:
Falmászás
Ma nagy népszerűségnek örvend a falmászás. Rengeteg olyan hely nyílt, ahol válogathatunk a különböző nehézségű pályák között. Ha a kertünkbe szerzünk játszóvárat, akkor otthon is mászhatnak a gyerekek, a vár egyik oldala ugyanis általában mászófal szokott lenni, hálós vagy a klasszikus kapaszkodókkal ellátott kivitelben.
Függeszkedés
Elbírni a saját testsúlyunkat nem egyszerű, pláne úgy, hogy közben egyik pontból a másikba igyekszünk eljutni. Ezt edzi a függeszkedés.
Hóemberépítés
Sok gyerek kedvence télen a hóangyal készítése mellett a hóemberépítés. Az egyre enyhébb telek sajnos nem kedveznek ennek a tevékenységnek, de ki lehet fogni egy-egy hűvösebb időszakot, amikor még a hóemberre is sál és sapka kerül.
Kismotorozás
A biciklizés előtt álló kisgyerekek jól hasíthatnak a kismotorral, ami állatfigurástól kezdve minden színben és formában kapható.
Virágültetés
Tavasszal el lehet kezdeni együtt szépíteni a kertet, így közvetlenül szerez tapasztalatot a gyerek a növényekről, a gondozásukról.
Bármilyen kerti munka
Játszva lehet tanulni, ha a szülőnek segít a gyerek a levelek összeszedésében, kerítésjavításban, bármilyen könnyebb munkában, ami a kertben adódik.
Párban vagy csapatban játszható játékok
Méta
A métához kell ugyan néhány eszköz, de annál izgalmasabb játék kerekedhet belőle, inkább 12-13 éves kortól ajánljuk. Nagy teret igényel, ezért a legjobb, ha egy focipályán játsszuk. Két csapatra lesz szükség, csapatonként 5-10 emberrel, valamint egy laposabb ütő, 6-8 bója (vagy bármi más jelző, ami jól látszik a fűben) és egy gumilabda kell a játékhoz. A pálya széleit az egymástól egyenlő távolságra elhelyezett bóják jelzik.
Először pénzfeldobással eldöntjük, hogy melyik csapat lesz az ütő és melyik a labdaelkapó. Az ütőcsapat elhelyezkedik a pálya elején egy vonal mögött, a másik csapat pedig szétszóródik a pályán. A labdaelkapó csapat egyik tagja a vonalnál áll fel az ütőjátékosok előtt, ugyanis ő fogja feldobni a labdát minden kör elején, hogy az adott ütőjátékos elüthesse. Az ütőcsapatból minden egyes játékos sorra kerül a labda elütésénél. Aki épp elütötte a labdát, annak az a feladata, hogy lehetőleg egy kör alatt végigfusson a pálya szélén elhelyezett bóják mentén. Ha nem ütötte elég messzire a labdát, akkor meg kell állnia valamelyiknél, mielőtt a másik csapat visszajuttatná a labdát a “rajtvonalhoz”. Ha nem sikerül egy bója biztonságában megállnia, akkor ő fogoly lesz, és egy időre ki kell állnia a játékból.
A pályán lévő csapatnak az a célja, hogy minél előbb visszadobja a labdát ahhoz a játékoshoz, aki az ütőcsapat tagjainak feldobja azt minden kör elején. Ha valaki egyből elkapja a labdát, tehát az nem ér földet előtte, akkor a két csapat helyet cserél. Pontokat lehet szerezni a futásból beért játékosokkal.
Adj, király, katonát!
Ezt a játékot biztosan mindenki játszotta az iskolában. A szemben álló csapatok megpróbálnak játékosokat szerezni egymástól, mégpedig úgy, hogy egy kiválasztott játékos nekiszalad a másik csapat sorfalának (a sorfalban állók mind szorosan fogják egymás kezét, hogy ne lehessen őket szétszakítani). A játékhoz az alábbi kis párbeszéd tartozik:
- Adj, király, katonát!
- Nem adok!
- Ha nem adsz, szakítunk!
- Szakíts, ha bírsz!
Három állásos rönkfa hintaállvány
Ár: nettó 168.000 Ft-tól
Háromszög mászóka hintával és homokozóval
Ár: nettó 239.000 Ft-tól
Különleges hajó homokozó
Ár: nettó 525.000 Ft-tól
Pétanque
A francia eredetű játék lényege, hogy a saját csapatunk golyóit minél közelebb gurítsuk vagy hajítsuk az úgynevezett kismalachoz, ami egy 30 mm átmérőjű kis falabda. Ezt az első játékos dobja el. Az egyes lökésekkel az ellenfelet is hátráltathatjuk oly módon, hogy az ő már földön lévő golyóikat vesszük célba, kiütve őket a jó pozíciókból.
Célba dobás
Itt nem kell feltétlenül a dartsra vagy a késdobálásra gondolni. 🙂 Lehet az is a feladat, hogy egy labdát a minél messzebb tett hulahopp karikába dobjuk.
Számháború
Az általános iskolai évek egyik kedvenc játéka, amiben a csapatok az ellenfél zászlóját igyekeznek megszerezni úgy, hogy közben a homlokukra erősített számot ne tudja leolvasni a másik csapat egyik tagja se. Ha ez mégis megtörténik, akkor az adott játékos kiesik. Erdős, bokros terepen a legjobb játszani.
Frizbi és frizbi meccs
A frizbit nemcsak két ember dobálhatja egymásnak, hanem két csapat is versenghet hasonlóképp, mint a focinál, csak ezúttal a frizbit kell az ellenfél kapujába dobni.
Fogócska, Páros fogó, Láncfogó
A fogócskák minden változata izgalmas az alaptól egészen a kézfogással egyre hosszabb láncban játszott láncfogóig. Mindnél a futáson, az irányérzéken és a térérzékelésen van a hangsúly.
Kidobó
Szintén az általános iskolai tesiórákról lehet ismerős ez a játék. Két csapat verseng egymással abban, hogy ki tudja először kidobni az ellenfél játékosait. Ehhez jól körülhatárolt térfelekre van szükség. Akit kidobtak, az kiesik a játékból.
Bújócska
Az örök klasszikus. Szinte ez az első játék, amit már babákkal is szoktunk játszani, amikor elbújunk a kezünk mögé. Megunhatatlan és számtalan módon lehet variálni.
Akadálypálya
Itt a kreativitásunkra lesz csak szükség, hiszen az otthon fellelhető tárgyak közül bármiből építhető akadálypálya. Székek, spárga, pad, hulahopp karika, labdák. Lehet köztük szlalomozni, de az átugrásuk, különöbző irányokból történő megkerülésük is jó feladat.
-
Smoby Kertész házikó199990 Ft
-
Smoby Nasi Sarok házikó99990 Ft
-
Feber Lombház kerti házikó271990 Ft
Ugróiskola
Egy csomag színes kréta, aszfalt- vagy betonfelület és már kezdődhet is az ugrálás. Kicsiknél lehet kisebb négyzeteket rajzolni, hogy meglegyen a sikerélmény.
Zsákfutás, Futóverseny
Az alap futóverseny is remekül variálható. Elég ha egy-egy zsákot húznak a lábukra a versenyzők, máris nehezebb célba érni.
Tollaslabda
Tollasozni lehet párban, de akár körbeállva többen is. A strandszezon nagy kedvence ez a játék, amit már a kicsikkel is gyakorolhatunk.
Lábtengó
Egy labda, egy háló és intenzív lábmunka. Ez a lábtengó vagy más néven lábtenisz. A cél, hogy a labdát a háló felett átrúgjuk az ellenfél térfelére.
Kötélhúzás
Minél többen játsszuk, annál jobb, de arra figyeljünk, hogy a kicsik ne a kötél végénél álljanak. Ha sikerül valamelyik csapatnak elhúzni a másikat, akkor esések is könnyen előfordulhatnak.
Libikókázás
Fából is kapható ma már nagyon szép libikóka, amin ketten órákig el lehet játszani, próbálgatva az egyensúlyozást.
Vizes lufi
Egy háló vagy kifeszített zsineg, két csapat, vízzel töltött lufik, törölközők. Ha ezek megvannak, akkor indulhat a játék. A csapatoknak a kifeszített törölközőn lévő vizes lufit kell átdobniuk a másik csapat térfelére, akik megpróbálják azt elkapni. Ha nem sikerül, akkor jöhet a felfrissülés. Meleg időben érdemes játszani.
Teke
Tekebábukat és golyót lehet kapni szettben minden játékboltban, de otthon is összeszedhetünk olyan tárgyakat, amik könnyen dőlnek pl.: kevés homokkal töltött műanyag flakonok. Ehhez a játékhoz sima felületre van szükség.
Tűz, víz, repülő
A játékvezető találomra bemondja a három szó egyikét, a többieknek pedig tűz esetén minél gyorsabban le kell guggolniuk, ha a repülőt hallják, akkor le kell hasalni, ha pedig a vizet, akkor valamire fel kell állni vagy mászni.
Elvesztettem zsebkendőmet
Óvodás kortól játszható kedves, énekkel összekötött játék. A játékosok körben állnak, egy valaki a körön kívül sétál egy zsebkendővel. Egyszer csak leejti valaki háta mögött a zsebkendőt, és annak el kell kezdenie futni a körön kívül. Az eddig kívül lévő játékos pedig megpróbál beállni a helyére.
Twister
Jobb kéz a pirosra, bal láb a zöldre! Az első körökben még egyszerű utasítások hamar bonyolult pózokat eredményeznek. A nevetés és egymásra borulás garantált. Jól gyakorolható vele a jobb és bal irány megkülönböztetése.
Zászlószerző
Ez nagyon hasonló a számháborúhoz, azzal a különbséggel, hogy nem a számok leolvasásával iktathatók ki az ellenfelek, hanem sima fogóval. A csapatoknak az a célja, hogy az ellenfél elrejtett és jól őrzött zászlóját minél hamarabb megszerezzék.
Szoborjáték
A játékvezető elindít valamilyen zenét, amire mindenki mozgásba lendülhet, lehet bohóckodni, ugrálni. Amint viszont csend lesz, mozdulatlanná kell dermedni. Aki nem bír úgy maradni, kiesik a játékból.
Foci és kosárlabda
Ezeket a sportjátékokat a nagyobbak és a felnőttek is előszeretettel játsszák, de óvatosan kicsikkel is ki lehet próbálni.