Ki ismerné jobban a kutyánkat, mint mi magunk? Ha olyan lakot szeretnénk kedvencünknek, ami teljes mértékben az ő igényeire szabott, akkor készítsünk neki kutyaházat házilag!
Nyilván mindannyian egyetértün: a felelős kutyatartás része, hogy a körülményeinkhez képest megpróbáljuk a lehető legjobb környezetet megteremteni a kutyusunknak.
Ez sok féleképpen megtehetjük: vásárolhatunk kész kutyaházat is, vagy ha van időnk és kedvünk, akár mi is építhetünk neki egyet.
Nézzük, hogyan!
Miért kell a kutyának kutyaház?
Akár kint, akár bent tartjuk a kutyát, mindenképp jó, ha van egy kis saját vacka, ahová visszavonulhat. Kint a házba menekülhet az időjárás viszontagságai elől, a szilveszteri tűzijáték idején és esténként is beveheti magát a megszokott, biztonságos zugába.
A ház vagy fekhely még a főleg bent tartózkodó kutya esetében is fontos, mert számtalan olyan helyzet állhat elő, amikor le kell parancsolni őt a kanapéról (ha egyáltalán megengedett számára az ott tartózkodás).
Például érkezhet olyan vendégünk, aki kevésbé rajong az állatokért, vagy esetleg fél tőlük. Ha kisgyermekes családot fogadunk, akkor is figyelni kell rá, hogy nem minden kutya szereti a kicsik túlzott jelenlétét, szeretgetését.
Mire fogja használni a kedvencünk a kutyaházat?
Kutyaházra tehát szüksége van minden gazdának, már csak az a kérdés, hogy milyen jellegűre. Ez attól függ, hogy mennyit tartózkodik a kutya kint és mennyit bent.
Ha csak a jó idő beköszöntével kerül ki az állat a kertbe, akkor teljesen más adottságút igényel, mintha egész évre otthont kell adjon neki a ház. Főként beltéren tartott kutya esetében egy kis fekhely is megteszi.
Hol legyen a kutyaház?
Általában nem a kert közepére szoktuk tenni a kutyaházat, de persze ez is lehet egy koncepció. Viccet félretéve, az a legjobb, ha minél szélvédettebb helyen van, közel a házhoz.
Ha az etetést is a ház környékére tervezzük, akkor nem mindegy, hogy cudar idő esetén milyen messze kell lavírozni a kutya vacsorájával.
A kutyaház készítésének folyamata
Annak, aki most vágna bele életében először a kutyaház-barkácsolásba, összeszedtük az egyes lépéseket az alapanyagok kiválasztásától a kis csontmintázatú kutyatakaró beszerzéséig.
Nézzük, mi mindenre kell figyelni!
1. lépés: a megfelelő alapanyag kiválasztása
A kutyaház általában fából készül, otthon abból a legkönnyebb dolgozni. Lehet kapni persze műanyagból vagy fémből is, de szerintünk a fa a legesztétikusabb.
Többféle fafajta is szóba kerülhet, az áruk alapján elég nagy közöttük a szórás.
Kezdjük a vörösfenyővel, ami kétségtelenül az egyik legszebb, ám egyben a legdrágább is. A prémium kerti bútorok kedvelt alapanyaga kutyaház készítésére is kiváló, hiszen remekül ellenáll esőnek, hónak, napsütésnek.
Ha egy kicsit kedvezőbb árú fával dolgoznánk inkább, akkor a lucfenyő a következő, ami szóba jöhet. Ez egy könnyű fa, jól alakítható, és megfelelő kezelés, impregnálás mellett időjárásállóvá tehető.
A kutyaház építése arra is jó lehetőséget teremt, hogy az otthon kallódó maradék léceket, raklapokat észszerűen újrahasznosítsuk. Erre mutatunk majd egy videót is kicsit lentebb.
Nem kell tehát feltétlenül sokat költeni az alapanyagok beszerzésére.
2. lépés: a kutyaház méreteinek meghatározása
Az se jó, ha túl nagy, mert az nem igazi kuckó az állat számára, valamint a testhője nem lesz elég a befűtéséhez, de természetesen a túl szűk se előnyös, amibe szegény alig fér be.
Fekve a kutya érjen végig a kutyaház hosszában, valamint állva is kényelmesen féjen el.
Minél inkább a kutyára szabott a ház légtere, annál könnyebben fűti be ő maga. Egy közepes méretű kutyának általában 60 X 80 cm alapterületű kutyaház az ideális, míg a nagyobb ebek már a 70 X 90 vagy 90 X 100 cm-t igénylik.
3. lépés: padló, falak és a tető elkészítése
Mint minden építménynél, itt is az alapozás a legfontosabb. Az a jó, ha a kutyaház aljául szolgáló raklap vagy bármi más fa nem érintkezik közvetlenül a talajjal. Így kevésbé hűl át, valamint a víz se bolygatja folyamatosan alulról. Ha otthon készítünk kutyaházat, akkor a padló négy sarka alá rakhatunk egy-egy téglát vagy simább követ, így máris szellőzhet.
A falaknál fontos arra figyelni, hogy jól zárjanak a lécek, ne húzzon át köztük a szél. Illeszkedjenek megfelelően a padlóhoz is.
A csavarozás igényelhet némi jártasságot, de könnyen meg lehet tanulni.
Nyeregtetőt vagy lapostetőt is építhetünk a kutyaház tetejére, csak tőlünk függ. Utóbbit könnyebb elkészíteni. A tető anyagánál a legfontosabb, hogy állja az esőt és a havat. Készülhet ez is fából, de elérhető megoldás a hullámlemez, a kátránypapír vagy akár a cserép is. Itt is remekül felhasználhatók a maradék anyagok.
Az ajtó kialakításánál arra kell törekedni, hogy ne legyen túl nagy, mert úgy télen kihűti a házat. Az elülső falnál helyezzük el, de ne legyen pont középen.
4. lépés: a kutyaház téliesítése, szigetelés és impregnálás
Ha télen is kint tartjuk a kutyát, akkor mindenképpen szigeteljük a kutyaházat. Erre használhatunk hungarocelt, amit belülről hozzá lehet illeszteni a ház falához.
Ha attól tartunk, hogy megrágja a kedvencünk, akkor fedjük le egy plusz réteg léccel. A kezeletlen fenyőt hamar kikezdi az eső, ezért valamilyen festékkel tegyük vízállóvá a falakat és a tetőt is.
5. lépés: tegyük otthonossá!
Elérkeztünk a csontmintázatú kutyatakaró beszerzéséhez. 🙂 Kevésbé tűnik lényeges lépésnek, de fontos, hogy a kutya érezze otthonának a házat. Ezt elősegíthetjük egy jól megválasztott szőnyeggel, néhány takaróval, amibe bele tud bújni. Kölyköknél arra számítani kell, hogy az első időkben, amíg a fogait próbálgatja, ezek nem lesznek hosszú életűek, de annyi baj legyen.
A fenti lépések illusztrálására íme egy videó, amiből kiderül, hogy egy raklapból, néhány lécből és egy mosógépajtóból is lehet kutyaház. Sőt, itt még az újrahasznosítás elve is érvényesül, ami szuper ráadás.
A Mubo két kedvenc kutyaházötlete
Kutyaház boroshordóból
Egy használaton kívüli, jól kiszárított boroshordót is át lehet alakítani kutyaházzá. Ekkor a tetővel és a falakkal semmi gondunk, csak arra kell figyelni, hogy kapjon egy megfelelő alapozást és stabilan álljon. Mivel többféle méretű hordó kapható, ezért szinte bármekkora kutyának lehet ilyen otthona.
Kutyaház régi bútorokból
A már kiszuperált szekrények, komódok is alkalmasak arra, hogy egy kis ügyességgel házzá varázsoljuk. Ha a komdból kivesszük a fiókokat, akkor már csak az egyik falat és a bejáratot kell megoldani, az összes többi oldal használatra kész. A szigetelésről és az impregnálásról itt se szabad azonban elfeledkezni!
Hasonló cikkeink: