Egy játszótér házilag is megépíthető, nem is kell hozzá több, mint némi kreatív energia, barkácskedv és tudás és jó minőségű játékok.
Az otthoni játszótér előnyei
Mielőtt hozzáfognánk a játszótér tervezéséhez, nézzük meg, hogy mik az otthoni játszótér legfontosabb előnyei. Az első, lényeges szempont, hogy ha van egy otthoni játszóterünk, akkor a gyerekeink bármikor kimehetnek a kertbe és a friss levegőn tölthetik a nap nagy részét.
Ráadásul az okosan összeállított játékokkal folyamatosan fejleszthetik a mozgásukat. Minél több féle játékot telepítünk a kertbe, annál sokrétűbb lesz a mozgásgyakorlat, amivel gyermekeink egyensúlyérzéke, mozgáskoordinációja, kreativitása fejlődik.
Más agyi területet fog aktiválni a csúszdázás, a kúszás-mászás, az ugrálás, a hintázás vagy a homokozás. Ráadásul egy ügyesen összeállított csináld magad játszótér (DIY – do it yourself) több korosztálynak biztosíthatja a kreatív, játékos fejlődéshez szükséges terepet.
Játszótér házilag: tippek a tervezéshez
Most nézzük meg, mire kell figyelnünk, amikor megtervezzük az otthoni játszóterünket.
Mire figyelj a hely kiválasztásakor?
A házi játszóterünk kialakításánál az egyik leglényegesebb kérdés, hogy mekkora helyünk van a kertben. Vegyük sorra: hol vannak-e dísznövények, esetleg ágyások a kertben, milyen egyéb tereptárgyak helyezkednek el, illetve mit tervezünk még építeni, ültetni, telepíteni a jövőben.
A legfontostabb szempont a biztonság: ne legyenek nagy kövek, gyökerek a játékok között, alatt, így elkerülhetjük a fölösleges sérüléseket. Az ágyások, dísznövények is csúnyán megjárhatják, ha túl közel kerül hozzájuk a játszótér. Egy masszív dózis homoknak például nem feltétlenül fognak örülni a tulipánok. Tisztes távolban helyezzük el a játékokat a szerszámos kamrától, vízóra aknától, emésztőgödörtől, villanyoszloptól, kerti tótól, de kerüljük el a mérgező és tövises növényeket is!
Léteznek kerttervező szoftverek, de az is elég, ha igyekszünk minél pontosabb méretek alapján megrajzolni, elhelyezni a játszóteret a kertben. Ha lehet helyezzük el úgy a játékokat, hogy rálássunk a házból a játszókra, így főzés vagy otthoni munka közben elég néha kinéznünk a gyerekekre.
Érdemes úgy tervezni a játszóteret, hogy a kritikusabb napszakokban valamilyen természetes árnyék vetüljön az eszközökre. Amennyiben nincs egy terebélyes fa a közelben, gondoskodjunk mesterséges árnyékolásról (pl. a homokozó fölé kifeszített napvitorla).
Anyagválasztás
A játszótér kialakítása során dolgozhatunk fával (lécekkel, rönkökkel, gerendával, deszkával), fémmel, kötelekkel, betonnal, műanyaggal. Az anyag kiválasztása, összeszerelése, kezelése, karbantartása során megint a biztonság legyen az elsődleges szempontunk! Jó minőségű, egészséges faanyaggal dolgozzunk, különösen akkor, ha nagyobb terhet kell elbírnia az eszköznek. A rönk játszótérnél figyeljünk arra, hogy ne legyenek túl nagy repedések, hasadások a rönkökben.
Amelyik játszóeszköz nagy mozgásnak van kitéve (pl. hinta), annak gondosan, kellő mélységben betonozzuk le az állványát, hogy ki ne forduljon a földből hintázás közben. A fafelületeket csiszoljuk, mázoljuk, kezeljük, hogy nehogy szálkát húzzanak kezükbe a játszótér használói. A csavarokat, köteleket, műanyag eszközöket havonta ellenőrizzük, és ha bármilyen hibát, hiányosságot veszünk észre, javítsuk ki, cseréljük le!
Az is fontos szempont, hogy milyen a felszín. A homok például kiválóan csillapítja az ütést, vagyis egy csúszda aljára, fészekhinta alá kiválóan alkalmas. Viszont a kutyák, macskák örömmöl piszkítanak a homokba, vagyis használaton kívül gondosan le kell takarni. Az apró szemű kavics is csillapítja az ütést, viszont a picúr gyerekek lenyelhetik. A fű vagy a mulcs, fakéreg is megfelel ütéscsillapítás céljára.
Ha biztosra akarunk menni, akkor a hinták alá, egyéb veszélyes felületekre érdemes gumilapokat elhelyezni. Ezek jó ütéscsillapítók, lassan kopnak, és könnyen tisztántarthatók.
Készen kapott vs. “csináld magad” elemek
A játszótér elemei között egyarán használhatunk készen vásárolt eszközöket és csináld magad elemeket. Hosszútávon jobban járunk egy jó minőségű, készen vásárolt játszóvárral, kötélmászókával, mintha mi magunk buherálnánk össze, hiszen figyelembe kell venni a biztonsági szempontokat és az se baj, ha esztétikusan is kielégítő a kertünkbe pakolt játék.
Játszótér házilag: a kerti játszótér részei
Lássuk, milyen eszközöket érdemes telepítenünk egy kerti játszótérbe!
Kész játszóvárak
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás, ha veszünk egy kész játszóvárat, például egy kisebb helyigényű toronycsúszdát. Ez egy egy egytornyú játszóvár, amit a csúszdával és sok egyéb eszközzel is kombinálhatunk, például mászófallal, kötél mászókával. Sőt, az aljában kialakíthatunk egy homokozót, ami részben árnyékban lesz.
Az árnyék fontosságáról már írtunk fentebb, a kisebb gyerekek hosszú ideig szeretnek a homokozóban tartózkodni, így fontos, hogy gondoskodjuk a megfelelő árnyékolásról. Sőt, a játszóvárat felszerelhetjük kormánykerékkel, távcsővel és a gyerekek játszhatnak kalózos, felfedezős, ostromos szerepjátékokat is.
Kerti mászóka, kötél mászóka
A kerti mászóka vagy a kötél mászóka kiválóan fejleszti a mozgáskoordinációt, az egész testét használja mászás közben a gyerekünk, erősödik és ügyesedik. És a kreatív képzelőerőnek köszönhetően pillanatok alatt lehet bunkert, odút varázsolni a mászókából.
Kerti csúszda
A kerti csúszdát kombinálhatjuk a játszóvárral, és ha megfelelő szintkülönbségek vannak a kertünkben, akár önálló csúszdát is kialakíthatunk.
Játékház
A fából vagy műanyagból készült játékházakba kis konyhát is kialakíthatunk, szerencsésen lehet kombinálni a homokozóval, az alapanyag kéznél van, a kis szakácsok, cukrászok isteni homoktortákat, sárfőzelékeket készíthetnek a játékházban. És persze a játékházat is építhetjük úgy, hogy kötélmászókán lehet megközelíteni, a távozás pedig a csúszdán keresztül a legcélszerűbb.
Kerti hinta
A hinta az egyik legtutibb játék, egészen kicsi kortól kezdve örömmel hintáznak a gyerekek. Felszerelhetünk egy fészekhintát valamelyik masszív faágra, vagy lebetonozhatunk, lecsavarozhatunk egy hagyományos állványt is a kertben. Ha van elég helyünk és több gyerekünk van, akkor egy állványra akár két hintát is felszerelhetünk, az egyiket kisebb, a másikat nagyobb gyerekekre szabott üléssel.
Homokozó
Az egyik legegyszerűbb és legzseniálisabb játék a homokozó. Elkészíthetjük néhány deszkából, de vehetünk kész homokozót is. Vannak olyan műanyag homokozót, amelyeket pancsolóként és homokozóként is lehet használni, bár ezek inkább a legkisebb gyerekek játékigényeit elégítik ki.
A homokozóval kapcsolatban két fontos szempont van: az egyik, hogy lehetőleg legyen árnyékban, a másik, hogy fedjük le, amikor nem hanszáljuk, így elkerülhetjük, hogy a madarak, kutyák, macskák vécéként tekintsenek a homokra.
Kerti pancsoló
A kerti pancsoló lehet egy egyszerű műanyag edény, felfújható kád, felállítható medence. A gyerekek 3-5 éves korukban nem tudnak ellenállni a vizes, saras játékoknak. A pancsolós-sarazós játékoknak csak a sötétedés és a szülők idegrendszere szabhat határt.
Rézsű játszótér
Használjuk ki a kertünkben a lejtős, emelkedős szakaszokat, építsünk a rézsűre csúszdát, mászófalat, mászóköteleket!
Játszótér házilag kis helyen: a játszósarok
Ha kevés a hely a kertben, az se baj! Építsünk játszósarkot kisebb mászókával, kisházzal, pici homokozóval. A gyerekek nem négyzetméterben mérik a játszóteret, képzelőerejükkel és játékkedvükkel kreatívan fogják használni a kisebb tereket, játszósarkokat is!