Ahhoz, hogy a kertben tartózkodás valódi élménnyé váljon, egyáltalán kedvünk legyen minél több időt kint tölteni, az egyik legfontosabb dolog a gyep minősége.
Ha tele van gazzal, vagy ritkás, akkor nem igazán vonzza az embert a fűben hempergésre vagy játékra, esetleg csak egy takaróval leheveredésre. Mit tehetünk azért, hogy a kerti füves területünk igazán egészséges legyen? Sok mindent. Itt van például a gyepszellőztetés.
Mi az a gyepszellőztetés, és mi szükség van rá?
Gyepszellőztetésnek azt az eljárást nevezzük, aminkek során megtisztítjuk a füvet az úgynevezett gyepfilctől, ami az elhalt fűrészekből, gyökerekből áll. Amint ez kikerül a fűszálak közül, máris könnyebben jut le a víz a talajba. Azért van szükség rá, mert így szabaddá válnak a fűszálak tövei, a napfény a víz, a levegő jobban tud áramolni körülöttük.
A gyepszellőztetés hiányában előfordulhat az, hogy a még ép fűszálak is elszáradnak tápanyaghiány következtében.
Gyepfilc legfőképp akkor alakul ki, ha a levágott füvet otthagyjuk a gyepen. Ha nem olyan fűnyírónk van, ami egy tartályba üríti a kaszálékot, akkor mindenképp gereblyézzünk fűnyírás után.
Óriás ceruzás kerti játszóvár
Ár: nettó 1.550.000 Ft-tól
Nagy játszó birodalom
Ár: nettó 920.000 Ft-tól
Kuckós nagy torony mádtetővel, hintával
Ár: nettó 279.000 Ft-tól
A gyepfilc egy bizonyos vastagságig még védelmet is nyújthat, ám ha meghaladja az 5 mm-t, akkor elkezdi elzárni a füvet az oxigéntől, fénytől és víztől. Tehát a létfontosságú tápanyagforrásaitól.
A gyepszellőztetés nem egyenlő a gyeplazítással, erről még lejjebb részletesen szót ejtünk. Gyepszellőztetés után ijesztően nézhet ki a füves terület (olyan, mintha a még ép részeket is teljesen szétziláltuk volna), de ez ne ijesszen meg senkit, később meghálálja a gyep ezt a műveletet.
Szükséges eszközök a gyepszellőztetéshez
A gyepszellőztetést végezhetjük kézi módszerrel, egy sűrű gyepszellőztető gereblye segítségével. Kicsit erőteljesebben kell vele dolgozni, mint egy átlagos gereblyével. Az összegyűjtött száraz fűszálak és gyökerek utána kerülhetnek a komposztra vagy a zöldhulladékos zsákokokba.
Gyepszellőztetést végezhetünk géppel is, ez jóval könnyebb eljárás, viszont be kell szereznünk hozzá a megfelelő szerkezetet.
Gyepszellőztető gépet szinte mindegyik nagyobb kertészeti boltban és webshopban lehet kapni.
A gépek nagy része kétféle fogas hengert is tartalmaz. Egyik a gyeplazításhoz, másik a gyepszellőztetéshez használható. Tartályban gyűjtik össze az elszáradt részeket.
Mikor van a gyepszellőztetés ideje?
A gyepszellőztetést tavasszal és ősszel érdemes elvégezni. Tavasszal azért, hogy a frissen növekedésnek induló fűnek legyen tere és elég muníciója, psszel pedig azért, hogy a hóréteg és a levelek alatt ne fülledjen be még jobban a gyep. A tavaszi hónapoknál mindenképp meg kell várni a talajmenti fagyok végét.
Áprilisban a legcélszerűbb nekikezdeni a gyepszellőztetésnek.
Ősszel ugyanígy kerülni kell a fagyos napokat, ezért augusztus végétől szeptember-október tájékáig nyugodtan végezhetjük.
A gyep állapotától függően az évi két szellőztetésen kívül beiktathtók még újabb alkalmak, arra azonban figyelni kell, hogy közepesen száraz talajon végezzük, mert a nedves talajból könnyen kiforognak a még ép fűszálak is.
A gyepszellőztetés menete
A gyepszellőztetést mindig előzze meg a fűnyírás, utána kezdhetünk hozzá. Miután a kert füves részein a megfelelő eszközzel végigmentünk, kicsit öntözzük meg a gyepet. Ahol nagyon ritkának látjuk a füvet, oda szórhatunk egy kis fűmagot is.
Mi a különbség gyepszellőztetés és gyeplazítás között?
A fő különbség, hogy a gyeplazítással a föld felszíne alatt is dolgozunk, az ott lévő esetleg elhalt gyökérrészeket is a felszínre tudjuk hozni. A gyepszellőztetés ezzel szemben a földfelszín felett végez tisztító munkát.
A gyeplazításhoz nagyobb fogakkal rendelkező szerszámok szükségesek, akár gép, akár kézi eszköz formájában.
Ha szívesen hallgatnál egy podcastot a témában, akkor az alábbit ajánljuk:
Hogyan kell elvégezni a gyeplazítást?
A gyeplazítást is fűnyírás után érdemes elkezdeni, ennek segítségével a talaj felső rétegét forgatjuk át. Maga a föld is frissül, a gyomok gyökereit pedig elvágja.
A gyeplazítást évente maximum kétszer, de inkább csak tavasszal végezzük, hiszen ez egy erőteljesebb beavatkozás, mint a gyepszellőztetés.
Milyen fűfajtából lesz szép gyepünk?
Elsőként azt érdemes tisztázni, hogy mit is értünk fű alatt. A gyepek nem egyetlen fűfajtából állnak, hanem több keverékéből. A keverékek összetétele határozza meg a gyep tulajdonságait. Lehet szárazságtűrő, taposásálló, mélyzöld, világosabb zöld stb.
Az első fontos lépés tehát az, hogy kitaláljuk, milyen célra szeretnénk füvesíteni. Ha csak azért, hogy gyönyörködjünk benne, tehát díszgyepet tervezünk, akkor teljesen más keveréket kell alkalmazni, mint egy játékra, focizásra szánt terület esetében.
A magkeverékeket általában olyan nevekkel látják el, mint szárazságtűrő, árnyéktűrő, sportoláshoz való.
Számolnunk kell a klímaváltozással és a kevesebb csapadékkal is. Ha az öntözést nem tudjuk folyamatosan biztosítani, akkor mindenképp szárazságtűrőbb elegyet használjunk.
Melyek a leggyakoribb fűmagfajták?
Az alábbiakban áttekintjük, hogy ha fűmagot vásárolnál, akkor mely fajták keverékei közül válogathatsz. Így ha meglátod majd az összetétel listáját, akkor nem fognak ismeretlenül csengeni a különböző fűfajták nevei.
Angolperje, latin nevén Lolium perenne
Ez a fajta dús, bojtos gyökérzettel és laza, bokros szálakkal rendelkezik. A parkokban, legelőkön gyakran találkozhatunk vele, mert jól bírja a folyamatos taposást. Remekül tűri a szárazságot, ezért kevésbé csapadékos klímán is megél, viszont igényli a jó minőségű talajt.
Réti perje, latin nevén Poa pratensis
Ennek a fajnak a gyökérzete képes jó mélyre hatolni a földben, tarackokkal terjed. Az angolperjétől eltérően a réti perje eltűri az agyagos, szárazabb talajt is, viszont fényigényes. Remekül ellenáll a taposásnak, ezért bátran elvethető a mozgásnak jobban kitett kertrészeken is. 40-80 cm magasra is megnőhet, a gyepszellőztetést különösen kedveli, sőt igényli. 15-21 nap alatt csírázik ki.
Vörös csenkesz, latin nevén Festuca rubra
Az előző két fajtától eltérően a vörös csenkesznek nem probléma az árnyékosabb terület, sőt a szárazsággal is együtt tud élni. Vékonyka levelei vannak. A különböző betegségeknek is ellenáll, nem érzékeny.
Érdekesség, hogy a latin festuca egyrészt fűszálat jelent, másrészt jelenti azt a pálcát is, amivel a prétor a felszabadítás során a rabszolgát megérintette.
Három állásos rönkfa hintaállvány
Ár: nettó 168.000 Ft-tól
Háromszög mászóka hintával és homokozóval
Ár: nettó 239.000 Ft-tól
Különleges hajó homokozó
Ár: nettó 525.000 Ft-tól
Nádképű csenkesz, latin nevén Festuca arundinacea
A vörös csenkesszel szemben vastagabb, erőteljesebb leveleket hoz. Szárazságtűrő, elég domináns tud lenni a gyepben, ezért előfordulhat, hogy más fajoknak kevésbé ad teret. Gyökerei a réti perjééhez hasonlóan mélyre ereszkednek.
Juhcsenkesz, latin nevén Festuca ovina
Szárazságtűrő faj, ezért a sok csapadékot nem igényli, sőt nem is kedveli. Szálai tűszerűek és bokorsak, gyökere szintén igen mélyre képes hatolni.
Tarackos tippan, latin nevén Agrostis stolonifera
Ez a faj nem tartozik a szárazságtűrők közé, ugyanis meglehetősen nagy a vízigénye, eléggé kényes fűfajta. Lassan növekszik, sűrű és puha levelei vannak. Egész rövidre is nyírható, ezért a golfpályák kedvelt fűféléje.
Gyepszellőztetés: nem rakétatudomány, de kell a fűnek!
Reméljük, érdekesnek találtad ezt a cikket! Ha van egy kis időd, nézz körül a webshopunkban is 🙂