A fészekhinta az egyik legjobb kerti (vagy akár beltéri) játék, a gyerekek és hát valljuk be, a felnőttek is, nagyon szeretnek ringani, hintázni. Nem csoda, hogy komoly sorok alakulnak ki egy-egy játszótéri fészekhintánál. A megfelelően kialakított játszótéri eszközzel ráadásul egyszerre több gyerek is tud játszani, és akár minket, felnőtteket is elbír. És miért ne telepítenénk egy fészekhintát az otthonunkba? Lássuk, mit kell tudni erről a szuper, ráadásul fejlesztő játékról! Abban is segítünk, hogy állj neki az otthoni játszótér tervezésének!
Mi az a fészekhinta?
A fészekhinta a nevét a kialakításáról kapta, köralakú, úgy ülnek benne a gyerekek, mint egy fészekalja fióka. Alapvetően fára függeszthető, de létezik fészekhinta álvánnyal, sőt, a beltéri fészekhintát a szobánkba is felaggathatjuk. Anyagát, kialakítását tekintve több féle megoldás létezik.
A fészekhinta előnyei
A fészekhinta egyik kétségtelen előnye, hogy egyszerűen felszerelhető, csak a megfelelő vastagságú faág szükséges hozzá. Ráadásul ha már megvan a fészekhintánk, elvihetjük a nyaralásra, nagyszülőkhöz, már csak arra kell ügyelnünk, hogy a nyaraló helyen is legyen egy megfelelő vastagságú, állapotú fa, vagy rögzítőpont, felszereljük és már indulhat is a hintázás.
A megfelelően kiválasztott fészekhinta 150 kg teherbírással akár több gyereket is elbír, és nekünk sem kell attól tartani, hogy leszakad alattunk a szerkezet, ha bedőlünk sziesztázni a felnőtt hintába egy jó könyv társaságában.
Sokan gondolják, hogy a hintázás „csak” játék, de nem mehetünk el szó nélkül a hinta kiváló fejlesztő hatásai mellett sem.
Talán bele sem gondounk szülőként, amikor hintába tesszük, ültetjük, fektetjük a pici babánkat, hogy milyen fejlődési folyamatokat indítunk el. A hintázás komoly mértékben felelős az egyensúlyérzék fejlesztéséért, ráadásul az előre-hátra való ritmusos mozgással a mozgáskoordináció és a ritmusérzék is fejlődik.
És akkor még nem beszéltünk a jobb és bal agyfélteke közötti kapcsolat erősítéséről, ami serketin a gondolkodási, alkotási képességet, vagyis a hintázással kreatívabb lesz a gyerekünk. Folytassuk? Aki sokat hintázik gyerek korában, jobban tud majd koncentrálni, jobb lesz a memóriája, és fejlettebb lesz a beszédkészsége, csökken a diszlexia és diszgráfia kialakulásának esélye. Ebből is láthatjuk, mennyit tehetünk a hintázással a gyermek idegrendszeri éretlensége ellen.
De menjünk tovább a pozitív hatások felsorolásával! A hintázó mozgással egyszerre öntudatlanul megelevenednek az anyaméhben töltött idők emlékei, amitől nyugodtabbak leszünk, biztonságban érezzük magunkat. A gyerekeinket hozzánk hasonlóan rengeteg stresszhatás ér egy-egy hosszú nap során. Fontos, hogy legyen egy kuckó, egy fészek, ahol meg tudnak pihenni, megnyugodhatnak, zenét hallgathatnak, olvashatnak.
A fészekhinta kiváló színhelye lehet a nagy beszélgetéseknek, meséléseknek is, lefektetés előtt akár egyfajta nyugtató zsilipként is működhet a hintánk.
A fészekhinták típusai
Milyen típusai vannak a fészekhintának? Melyik a jó fészekhinta? Nézzük a felsorolást!
Kerti fészekhinta
Ha elég nagy a kertünk és van benne kellő méretű, állapotú fa lehetőleg vízszintes faággal, mindenképp jól járunk ezzel a típussal. A kerti fészekhintát, ahogy a nevében is benne van, a kültéren szerelhetjük fel, ha nagy helyünk van, vehetünk óriás fészekhintát. Amennyiben nincs kellő méretű fa az udvarunkon, akár a kültéri árnyékoló szerkezet gerendájára is felakaszthatjuk a hintát, vagy megfelelő szaktudással állványt építhetünk a hintánkhoz.
A kültéri és beltéri fészekhinták között fontos különbség lehet az anyag, hiszen kültérre olyan alapanyagból készített fészekhintát érdemes vásárolni, amelyik ellenáll az időjárás viszontagságainak.
Beltéri fészekhinta
Ha van a lakásunkban megfelelő felfüggesztési pont (pl. ajtófélfa, látható keresztgerenda stb.), akkor a beltérben is elhelyezhetjük a fészekhintát. Mielőtt belevágnánk, vizsgáljuk meg, hogy milyen állapotban van a kiszemelt felfüggesztési pont, mekkora távolságra vannak a bútorok, falak, tereptárgyak.
Csónak fészekhinta
Állítható kötélhosszúságú, akár két gyereket is elbír a csónakalakú vagy ovális fészekhinta. A különbség a csónak fészekhinta és a kör alakú fészekhinta között alapvetően a kialakításban van.
Fészekhinta sátorral
A fészekhinta sátorral további lehetőségeket rejt magában. Egyrészt még kuckósabb, otthonosabb lehet a gyerekek számára egy igazi „bunker hinta”, másrészt a szúnyogok, kellemetlen rovarok ellen is véd egy sátorral kiegészített fészekhinta.
Kosárhinta
A kosárhinta kültéren és beltéren egyaránt használható, a fészekhinta és a kosárhinta között nincs karakteres különbség, inkábbb csak az elnevezésben térnek el egymástól.
Pókhinta
A pókhinta a fészekhintának egy olyan változata, ahol a hinta alapját pókhálóként egymásba fonódó kötélzet képezi.
Fészekhinta vásárlás tippek: hogyan válasszunk?
A játszótéri eszközöknél különösen fontos, hogy megfelelő minőségű, teherbírású fészekhintát válasszunk. Most nézzük meg, melyek a leglényegesebb szempontok!
Teherbírás és fészekhinta méretek
Az egyik sarkallatos kérdés, hogy mekkora terhet bír el a hintánk. Ezt mindenképp ellenőrizni kell vásárlás előtt, hogy biztonságosan használhassátok a hintát!
De nem csak a fészekhintának kell bírnia a terhet, hanem a felfüggesztésnek is. Vegyük figyelembe, hogy egy rosszul rögzített, alulkalibrált fészekhintával komoly balesetet szenvedhetnek a benne ülők.
Folyamatos mozgásban, lendületben vannak ezek a hinták, a legcélszerűbb, ha nem patikamérlegen számolod ki a hintában ülők súlyát, hanem inkább hozzáadsz 18-20 kilogrammot. Vagyis ha van egy 35, egy 45 és egy 50 kilós gyerek, aki egyszerre használná a hintát, akkor bizony kelleni fog a fészekhinta 150 kg teherbírással.
A fa ágának is legalább 20 centiméter átmérővel kell rendelkeznie, vagyis ennél kisebb átmérőjű faágra ne akassz fel fészekhintát! Vizsgáld meg alaposan a fát, ne legyen korhadt, hasadt, lehetőleg legyen keményfa (pl. tölgy, platán, bükk). A fűzfák, nyárfák könnyebben hasadnak, ezekre lehetőleg ne helyezzünk hintát. Ha bizonytalan vagy benne, milyen fához tudod rögzíteni a hintádat, vagy abban, hogy pontosan milyen fa van a kertedben, kérd szakember segítségét!
Érdemes olyan szemmel megnézni a kiválasztott fát, hogy az ága ne éles szögben helyezkedjen el, mert az megnehezítheti a hinta elhelyezését és akár a hevederek is lecsúszhatnak az ágról.
Legyen legalább 26-26 centiméter távolság a hinta két oldalától, nehogy beleütközzünk hintázás közben a növényzetbe, kerti bútorokba, falba.
Anyagok
A kültéri fészekhinta esetében (a szabadtéri játékokhoz hasonlóan) lényeges, hogy víznek, napfénynek, hőnek ellenálló anyagból legyen. Keress víz-, UV- és penészálló anyagokból készült termékeket!
A nagy sűrűségű polietilén és textilén anyagból készített termékekkel nem lövünk mellé! Az anyagválasztásnál a keretet is vizsgáljuk meg! Az acél vagy fémkerettel ellátott függőhinták élettartama hosszú és az intenzív használat során sem mennek tönkre.
Legyen a váz szilárd, az ülés pedig kényelmes! Érdemes olyan terméket választani, aminél ki van párnázva az ülőfelület (a pókhinta esetében egy kényelmes párnát behelyezhetünk a hintába).
Két állásos rönkfa hintaállvány
Ár: nettó 150.000 Ft-tól
Három állásos rönkfa hintaállvány
Ár: nettó 168.000 Ft-tól
Karbantartás
Időről-időre, lehetőleg havi rendszerességgel ellenőrizd, hogy nem koptak-e el a kötelek, hevederek, nincs-e új repedés a tartóágon, nem rendült-e meg a fa egészsége időközben. A kültéri használat során az időjárási körülmények megcsupálhatják a hintánkat.
Ne várd meg, amíg tönkremegy egy-egy alkatrész, ha azt látod, hogy megindul a kötél foszlása, repedezett a műanyag, gondoskodj a cseréről, így elkerülheted a felesleges baleseteket!
A fészekhinta felszerelése otthon
1. Mielőtt megvásárolnád a hintát, először is válaszd ki a kertben azt az egészséges, masszív fát, amire fel szeretnéd szerelni a fészekhintát. Vizsgáld át, nincs-e nyoma valamilyen betegségnek, ha gombásodik, korhad a fa, keress másikat!
2. Fontos, hogy a tartórész, tartóág megközelítőleg vízszintes legyen, és vastagabb legyen 20 centiméternél.
3. A felfüggesztés előtt ellenőrizd azt is, hogy a legyen kellő hely a hinta lengéséhez!
4. A kötél rögzítése során figyelj arra, hogy minél közelebb rögzítsd a törzshöz, de tartsd annyi távolságot, hogy ne csapódjon a hinta a törzsnek!
5. Az sem mindegy, hogy milyen a talaj, amire leszállás után érkezünk. Ellenőrizzük, hogy nincsenek-e gyökerek, kövek stb. a leszállóterületen.
6. Akár két különálló fa közé is felakaszthatod a hintát. Ilyenkor érdemes két vízszintes ágat választani, közéjük rögzíteni egy tartógerendát, és ahhoz fogni a fészekhintát.