Homokozó házilag: a gyerekek egyik kedvenc játszóhelye a homokozó. Az egészen picúroktól a kisiskolás korosztályig remek terep egy jól kialakított homokozó. Lehet benne várat építeni, árokrendszert ásni, homoksütiket készíteni stb. Ahhoz, hogy a homokozó biztonságos, pratikus és tiszta legyen, nem árt néhány szempontot figyelembe vennünk.
Homokozó házilag: a kerti homokozók fajtái
Ha szeretünk (és tudunk is:)) barkácsolni, akkor nem lesz túl nehéz összerakni egy homokozót saját magunknak. Természetesen homokozóból is építhetünk egyszerűbbet pár óra alatt, de tervezhetünk komplex árnyékolóval, borítással egészen kifinomult homokozórendszereket.
Fából épített homokozó
Már néhány deszka segítségével összedobhatunk egy egyszerű homokozót. Ha hosszabb távra tervezünk, érdemes keményfával dolgozni és leápolni a faanyagot. Ne feledkezzünk meg a vízzáró rétegről sem!
Farönkből épített homokozó
Farönkökből is kialakíthatjuk a homokozó keretét, vágjuk, csiszoljuk le a farönkökről a kiálló ágakat, egyenetlenségeket és utána ássuk a rönköket a földbe. Itt sem szabad megfeledkezni a vízzáró rétegről és a homokozó fedeléről.
Műanyag homokozó
Az egyik legegyszerűbb módszer, ha vásárolunk egy műanyag homokozót, ennek a hátránya, hogy kevésbé illeszkedik a kert természetes közegébe, előnye, hogy nem kell sokat barkácsolnunk.
Kagyló homokozó
Ha pici még a gyerek, vagy kevés hely van a kertünkben, esetleg ideiglenes homokozót szeretnénk telepíteni, akkor a kagyló homokozó kiváló megoldás lehet. Ráadásul tetőről sem kell külön gondoskodnunk, csak le kell fednünk a kagyló tetejével a homokot, amikor nem használjuk.
Homokozó téglából
A fához hasonlóan kőből, tégálából is építhetünk homokozót. Ennek hátránya, hogy a kisebb gyerekeknél nagyobb lesz a balesetveszély, mint a fa homokozónál, előnye, hogy kifejezetten szépen mutat a kertben és később, amikor már kinőttek a gyerekek a homokozásból, virágágyásként is megállja a helyét a kőhomokozónk.
Készen vásárolható homokozó szett
A készen vásárolható homokozó szettekből is többféle létezik a piacon. Vannak egészen egyszerű megoldások, vásárolhatunk olyan homokozót, amihez pad, tároló, fedő és árnyékoló is tartozik. Sőt, akár egy játékvárat is vásárolhatunk, aminek az aljában ki van alakítva egy homokozó.
Homokozó házilag: miért érdemes belevágni?
A saját kerti homokozót költséghatékonyan és elég gyorsan kialakíthatjuk. Megéri a befektetett idő és pénz, a gyerekek napi több órát is el tudnak tölteni egy homokozóban, pláne ha további játékokkal, például fészekhintával kombináljuk az otthoni játszóteret. A kert az egyik legfontosabb helyszíne a gyerekkornak, pláne, ha van benne egy biztonságos homokozó.
Otthoni fa homokozó építése lépésről-lépésre
A homokozó építését tervezzük meg alaposan, akkor is ha ez csak egy egyszerű barkácsmunkának tűnik. Rajzoljuk le egy papírra, hogyan képzeljük el a homokozót, mérjük meg előzetesesn, hogy mekkora terület áll rendelkezésünkre!
A hely kiválasztása és előkészítése
A hely kiválasztásánál több szempontot is vegyünk figyelembe. Ha van természetes árnyékolás, akkor építsük úgy a homokozót, hogy a legereősebb napsütés idején is játszhassanak a gyerekek, de az is fontos, hogy a házból vagy a teraszról is rálássunk a homokozóra. Ne legyen semmilyen veszélyes tereptárgy a közelben (kerti tó, szerszámok stb.).
Mennyi és milyen anyagra lesz szükség?
Az előzetese földmunkához szükségünk lesz ásóra, csákányra, néhány deszkára, csavarra, sarokvasakra, csavarhúzóra, kalapácsra, geotextilre. A fedélhez kelleni fog néhány lambéria vagy fólia. Homokból érdemes 1-2 köbméter jó minőségű homokot hozni a tüzéptelepről, vagy ha kisebb homokozót szeretnénk, nem tudjuk a tüzépről elhozni, elhozatni a szükséges mennyiséget, akkor zacskós kiszerelésben is megvásárolhatjuk a nagyobb barkácsáruházakban. Ha mi magunk vágjuk méretre a deszkákat, akkor vegyük elő a körfűrészt, mérőszalagot, ceruzát.
Hogy pontosan belőjük az anyagok fajtáját és a mennyiségét, először azt kell meghatározni, hogy mekkora homokozót szeretnénk, hány gyerek fog benne terveink szerint játszani, mekkora helyünk van a kertben stb.
Egy teljesen szimpla, fából épített homokozóhoz szükségünk lesz hat megközelítőleg azonos hosszúságú deszkára. (A rajz alapján írjuk le a méreteket, és a tüzéptelepen méretre vágják nekünk a megvásárolt anyagot.) Ha korábban megvásárolt, vagy újrahasznosított faanyagból dolgozunk, mindenképp nézzük át a deszkákat, ne maradjanak bennük szögek, csavarok. Csiszoljuk le a faanyagot, ne menjen szálka a gyerekek kezébe, lábába.
Az alap összeállítása és pad készítése
Érdemes a földbe részben beleásni a homokozót, főleg akkor, ha dimbes-dombos a kert. A deszkákat facsavarral, barkácsboltban beszerezhető sarokvassal rögzítsük egymáshoz. Ha kis padot, tárolót is szeretnénk ráépíteni, fektessünk és rögzítsünk csavarral egy-egy deszkát az alap két végébe.
Festés
A faanyag leápolása, festése is fontos. Itt akár szabadon engedhetjük kreatív energiáinkat, festhetünk több színnel, vagy a gyerekekkel közösen kidíszithetjük a homokozó oldalát.
Gyomtakaró elhelyezése és a homokozó feltöltése
A föld és a homok találkozási felületére helyezzünk gyomtakarót, így megakadályozhatjuk, hogy a kéretlen növényvendégek megtelepedjenek a homokozóban.
A homokozó tisztántartása
Az építés során érdemes geotextilt helyezni a homokozó aljára, oldalára, így kiszűrünk egy adag szennyeződést, rovart a homokozóból. Ne hagyjuk, hogy a gyerekek a homokozóban egyenek, mert a lehulló morzsák odavonzzák a nemkívánatos vendégeket. Egyes blogok javasolják, hogy keverjünk egy kis fahéjat a homokba, ami távoltartja a rovarokat. Érdemes időről-időre átszitálni a homokot és ha nagyon sok benne a szennyeződés, egyszerűen cseréljük le, hozzunk bele új homokot.
A homokozót úgy tudjuk a legegyszerűbben tisztán tartani, ha mindig lefedjük, amikor éppen nem használját a gyerekek. Ez elsősorban azért fontos, hogy ne másszanak bea házi kedvencek, cicák, kutyák. Ők gyarkan nem csak a játék kedvéért keresik fel a homokozót, hanem ott hagyják névjegyüket. Az állatok ürülékétől pedig csúnya fertőzéseket kaphatnak el a gyerekek.
A fedelet készíthetjük lambériából, sátoranyagból, fóliából.
Homokozó házilag: praktikák az otthoni homokozó fertőtlenítésére
Az a homokozó, amit nem tartanak karban rendszeresen, veszélyforrás is lehet. Baktériumok, kórokozók veszik be magukat a homokba és a gyerekek akár komolyabb betegségeket is elkaphatnak.
Hipózással vagy gázlánggal szokták a homokot fertőtleníteni, de sajnos egyik sem mondható túl egészséges megoldásnak. A legcélszerűbb, ha időről-időre lecseréljük a homokot.
+1 tipp: ne feledkezz meg a homokozó árnyékolásról sem!
A klímaváltozás korában még komolyabb szerepet kapnak az árnyékolók. Szerelhetünk a homokozó fölé napvitorlát, de egy egyszerű napernyő is hatékony lehet. Sőt, van olyan árnyékolási megoldás is, amit a nap járásának függvényében állíthatunk, így a gyerekek délelőtt és délután is játszhatnak a homokozóban anélkül, hogy hőgutát kapnának, megégnének.